3D tisk je technologie, která neustále překvapuje, i když se v našich životech stává stále samozřejmější. Dnes vám představíme tři případy, ve kterých hrál 3D tisk významnou roli. Věděli jste, jak daleko už tato technologie pokročila?

Tukan, který přišel o zobák

Divoký tukan Grecia se v roce 2015 stal obětí útoku čtyř mladíků, při kterém přišel o zobák. Poté, co byl tukan umístěn do záchranné stanice v Alajuela a média o jeho osudu informovala svět, mnoho lidí a firem nabídlo pomocnou ruku i finanční prostředky k záchraně zvířete. Uspořádala se veřejná sbírka, ve které se vybralo 10 000 dolarů (232 000 Kč) na syntetickou náhradu vyrobenou ve 3D tiskárně.

Na výrobě nového syntetického zobáku spolupracovalo několik národních podniků z Costa Ricy bez nároku na zisk. Nejednalo se o jednoduchou záležitost, neboť tukani používají zobák nejen k příjmu potravy, ale i k regulaci tepla. I přesto se však výroba zdařila a Grecia dostal syntetický zobák, který byl vytištěný na 3D tiskárně. Užívá si ho tak moc, že opět zpívá.

Tukan Grecia má nový, syntetický zobák a už si zase zpívá.

Operovaná lebka vyrobená v 3D tiskárně

Dvaadvacetiletá Holanďanka trpěla netradičním onemocněním, které se projevovalo růstem lebeční kosti. Na některých místech měla její lebka šířku až pět centimetrů, přitom se běžná tloušťka pohybuje okolo 1,5 cm.

Růstem lebky se zvyšoval tlak na mozek a žena trpěla silnými bolestmi hlavy. Chirurgický zákrok byl nevyhnutelný a bylo pouze otázkou času, kdy mozek přestane plně fungovat a žena zemře.

V mnoha případech, které vyžadují operativní zákrok, lékaři používají sériové implantáty. Pokud jsou zranění či anatomie člověka něčím specifické, implantát se upravuje. Ženino onemocnění však bylo tak výjimečné, že nebylo možné použít ani upravený implantát. Nebýt technologie 3D tisku, její operace by byla nemožná.

Novou část lebky lékaři ženě „vytiskli“ z odolného plastu, který tělo pacientky kladně přijalo. Operace se zdařila a mladá Holanďanka dnes žije spokojený život bez jakýkoliv zdravotních následků.

aid-1807541_640.jpg

Předností 3D tisku v medicíně je, že se na implantáty nečeká měsíce, nýbrž dny.

Domy postavené pomocí 3D tiskárny

V roce 2014 společnost WinSun Decoration Design Engineering Co v Šanghaji za 24 hodin postavila 10 netradičních domů. K jejich výrobě použila obrovskou 3D tiskárnu, kde jako „inkoust” posloužil zrecyklovaný stavební odpad z betonu, písku a sklolaminátu.

Použitý materiál má izolační vlastnosti a je odolný vůči silným zemětřesením. A vzhledem k tomu, že jde o recyklovaný materiál, jedná se i o způsob, jak šetřit životní prostředí. Tento přístup se nám moc líbí, my v tomto směru pomáháme tím, že vyměňujeme a ekologicky likvidujeme tonery.

3D tiskárna v Šanghaji vytiskla jednotlivé stavební díly, které pak dělníci smontovali dohromady v malé, ale bytelné domky. Kromě rychlosti stavby vynikají domky i nízkou cenou, která vyšla na 4 800 dolarů (zhruba 113 000 Kč) za jeden.

My jsme spíše odborníci na klasický tisk na papír. Dokážeme vám tak třeba poradit, jak ušetřit až 40 % tiskových nákladů právě v této oblasti (náš tajný tip jsou alternativní tonery Torex), všechny uvedené příklady nám však přijdou velmi inspirativní. Co myslíte vy?

Výrobci 3D tiskáren jsou stejně inovativní jako ti, kteří vyrábějí tiskárny klasické. Řada dnes zatím ještě drahých technologií pravděpodobně zlevní a 3D tisk bude mnohem dostupnější pro všechny.

Potřebujete pomoci s výběrem toneru? Ozvěte se, se vším vám poradíme.

 

Zdroj foto: Unsplash.com, Pixabay.com

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: