Tiskárnou rozumíme periferní výstupní zařízení, které přenáší data z elektronické podoby na papír nebo jiné médium. Jedná se o nepostradatelnou součást kanceláří, ale i běžných domácností. S tiskárnou umí pracovat téměř každý, ale málokdo o ní ví více než jen to, že se z ní dají přenést slova a obrázky na papír. Napadlo vás ale někdy, kde se vlastně tiskárny vzaly? Kdo je vymyslel a jak dříve fungovaly?

První tiskárna

S návrhem na sestrojení tiskárny přišel stejný člověk, který vynalezl také počítač. Jmenoval se Charles Babbage a žil v letech 1791 – 1871. Na základě plánů tohoto anglického matematika byl v roce 1991 sestrojen plně funkční diferenční stroj a v roce 2000 i tiskárna. První počítačovou tiskárnu tedy vynalezl „otec počítačů“ v 19. století. Jeho vynález ale zůstal dlouhá léta pouze na papíře.

První tiskárna v podobě, jaké  ji známe, byla sestrojena až o řadu let později, a to v roce 1964. Jejím tvůrcem byla společnost Seikosha, která ji sestrojila pro Olympijské hry v Tokiu, aby mohla pořadatelům a novinářům rychle a přehledně poskytovat informace z časomíry jednotlivých soutěží.

První takováto tiskárna se jmenovala EP-01 a byla impulzem pro založení dceřiné společnosti Epson, která působí na trhu dodnes. Tato společnost v roce 1968 představila první sériově vyráběnou tiskárnu Electronic printer 101 (EP-101) a v roce 1978 první devítijehličkovou tiskárnu. I v dnešní době je Epson jedním z nejvýznamnějších výrobců tiskáren.

Řetězové a bubnové tiskárny

Nelze mluvit o historii tiskáren, aniž bychom nezmínili ty řetězové a bubnové, které již existovaly před vznikem tiskáren jehličkových. U řetězových tiskáren byly znaky umístěné na pohybujícím se řetězu, který byl umístěn nad papírem. Pod ním byla sada kladívek, která udeřila proti řetězu ve chvíli, kdy byl znak ve správné pozici.

U bubnových tiskáren byla sada znaků umístěná na otáčivém bubnu, který se otáčel ve stejném směru jako papír. Kladívko opět udeřilo do papíru v požadovanou dobu, a tím došlo k obtisknutí správného znaku na papír.

Tiskárny současnosti

To, co dříve znělo jako utopie, je dnes již skutečností. Konkrétně mluvíme o 3D tisku, díky kterému jsou vytvářeny trojrozměrné modely a jehož využití je nedozírné. V oblasti klasického tisku vévodí LED tiskárny, uvedené na trh v roce 1989. K tisku používají LED diody a fungují na podobném principu jako laserové tiskárny, o kterých si můžete přečíst více v tomto našem článku.

Kam až se bude ubírat tisk, je zatím velkou neznámou. Trend je ale jasný: co nejmenší zařízení, s co nejvíce funkcemi a co nejrychlejší. Podstatnou roli hrají i náklady na tisk jedné stránky, které postupem času neustále klesají.

Přispívají k tomu i kvalitní alternativní tonery, které umožňují výrazné omezení nákladů. Tonery TOREX z naší nabídky umožňují ušetření až 40 % nákladů při zachování 100% tiskové kvality.

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: