Je běžnou praxí, že průkazovou fotografii si lidé nechávají dělat u fotografů nebo ve fotolabu. Málokdo ale ví, že dalším místem, kde vytisknout fotku velice jednoduše, a navíc mnohem levněji, je váš domov a vaše běžná domácí tiskárna. Kromě tiskárny k tomu potřebujete už jen digitální fotoaparát, nebo mobilní telefon s kvalitním foťákem a fotopapír. Dalším pozitivem mimo cenu je to, že fotek můžete udělat kolik chcete a vybrat si tu, která bude přesně podle vašich představ.

Velikost fotografie – průkazová fotografie, foto na studentský průkaz i fotografie na víza

I když je nejběžnější velikostí průkazové fotografie je 3,5x4,5 cm, může se stát, že na vámi požadovaný průkaz bude potřeba jiný formát fotografie. Na průkaz ISIC například potřebujete velikost 3x3,5 cm. Velice odlišné velikosti jsou požadovány na víza do různých zemí světa. Buďte proto při pořizování pozorní a tuto informaci si předem zjistěte.           

Pasová fotografie, foto na občanský průkaz a řidičák

Co se týče fotografií na občanský průkaz, fotografie na řidičský průkaz a fotografie na pas, jejich tisk a velikost fotky nemusíte řešit. Dnes již dochází k pořízení fotografií přímo na úřadě, na kterém o průkaz žádáte.

Jak se vyfotit?

Místo a pozadí

Velice důležitý je výběr místa, na kterém budete fotografii pořizovat. Je to především tím, že k tomu, aby vznikla dobrá a vyhovující dokladové foto, musí být vhodné světlo. Zvolte proto místnost, která je dostatečně osvětlená. Konkrétní místo v místnosti také vybírejte na základě světla a to tak, aby dopadalo na celý váš obličej rovnoměrně (nejen na půlku, nebo z bočního úhlu). Nejvhodnější je proto prostor přímo naproti oknu.

U pozadí dbejte na to, aby bylo jednobarevné, spíše světlé, a žádná část obličeje vám s ním nesplývala. Pokud například máte hnědé vlasy, hnědé pozadí není příliš vhodné. Obecně platí, že nejpříhodnější je bílé nebo světle modré pozadí. Posloužit vám může bílá stěna. Pokud se ve vašem obydlí bílá, nebo jiná světlá stěna nenachází, může být použit provizorně na zeď připevněný bílý papír většího formátu. Pokud je to možné, umístěte pozadí raději do větší vzdáleností za vás, aby bylo rozostřené.

Umístění fotoaparátu

Fotoaparát by měl být v takové vzdálenosti, aby se na fotografii nad vámi i pod vámi nacházela dostatečná rezerva, pro pozdější ořez. Zvažte, zda poprosíte někoho o pomoc, nebo využijete funkci samospouště. V obou případech nebude na škodu stativ, ale není nutností. Při focení můžete stát i sedět. Foťák by se ale měl vždy nacházet přímo naproti ve výšce vašeho obličeje.

Jak se tvářit na fotce?

Důležité je se uvolnit. Posaďte se s narovnanými zády před objektiv a dívejte se přímo do něho. Viditelná musí být celá tvář, hlava a část ramen. Můžete se lehce usmát, neukazujte ale zuby, jelikož je to na průkazové fotce nežádoucí. Mějte upravené vlasy a žádnou pokrývku hlavy. Vyhněte se také slunečním brýlím. Dioptrické, které běžně nosíte, si můžete ponechat.

Konečné úpravy

Poté, co se vám podaří pořídit fotku, se kterou budete spokojeni, je čas na konečné úpravy fotky. Přesuňte fotografii ze svého fotoaparátu nebo mobilního telefonu do vašeho počítače a můžete ji upravit a oříznout dle vašich představ v některém z foto editorů, které běžně stáhnete na internetu. Určitě se vyhněte použití různých filtrů a retuší, které by mohly přespříliš ovlivnit váš vzhled na fotografii. Mohlo by pak totiž dojít k obtížím s identifikací. Doma vyfocenou průkazkovou fotku můžete použít například i v životopise .

Nakonec stačí fotografii už jen vytisknout na fotopapír. Tisk těch nejlepších fotografií vám zajistí originální náplně do tiskárny. Výběr kvalitního toneru rozhodně nepodceňujte a vždy volte podle značky a modelové řady tiskárny.

 

 

 

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: