Klávesnice je sice pracovní nástroj, ale současně je místem, kde se postupně hromadí prach, drobky z jídla i bakterie. Aby práce s ní byla bezpečná a klávesnice si zachovala všechny funkce, je potřeba pravidelná údržba. Podívejme se společně na důvody, proč a jak vyčistit klávesnici, jaké prostředky použít a jak při čištění postupovat.

Proč klávesnici čistit?

Pravidelné čištění klávesnice notebooku či počítače by mělo patřit k základním hygienickým návykům. Dotýkáme se jí při práci neustále, usazuje se na ní prach z okolí, často do ní upadne drobek z jídla nebo kapka pití, a samozřejmě do ní přenášíme i bakterie z rukou. Klávesnice postupně ztrácí původní vzhled a může se stát centrem nejrůznějších nákaz. Jaké jsou konkrétní důvody pro čištění klávesnice?

Chráníte své zdraví 

Mikroorganismy a bakterie, které se usadí v klávesnici, vytvářejí vhodné prostředí pro to, aby se mohly množit, což může mít vliv na zdraví. Prevencí je pracovat na počítači čistýma rukama, používat dezinfekční ubrousky na otření kláves, u klávesnice nesvačit a přikrytím ji chránit před usazováním prachu.

Čištění prodlužuje životnost

Při čištění se zbavíte nejen bakterií, ale také prachu a dalších nečistot. Vaše klávesnice bude vypadat lépe, klávesy se budou opotřebovávat pomaleji a celkově se prodlouží životnost zařízení. Proto by čištění mělo být pravidelně prováděnou činností. Jednou za čas je potřeba provést opravdu důkladné hloubkové čištění.

Zajištění funkčnosti je základ

Proč je tak důležité právě čištění klávesnice? Když se znečištěná klávesa zasekne nebo selže, budete muset přerušit práci a problém vyřešit, proto je lepší dbát na prevenci. Když budete čistit klávesnici, vyčistěte rovnou i myš, monitor a tiskárnu. Zajistíte si tak efektivitu a pohodu při práci.

Jaké kroky při čištění dodržet

Přemýšlíte, jak vyčistit klávesnici u notebooku nebo u počítače a jaký čistič klávesnice použít? Začněte tím, že vypnete počítač a klávesnici odpojíte. Pak otočte klávesnici vzhůru nohama a poklepejte na ni tak, abyste se zbavili volných nečistot.

Pak si zvolte nástroj, pomocí kterého sundáte klávesy. Pozor na pořadí kláves, budete je muset nasazovat zpět v obvyklé sestavě. Mezery mezi klávesami lze vyčistit i stlačeným vzduchem. Pokud na klávesnici zůstávají skvrny, odstraňte je speciálním čističem nebo alkoholem. Samotné klávesy můžete omýt vlažnou mýdlovou vodou a poté, co dokonale uschnou, je můžete vrátit zpět. Chcete-li klávesnici dezinfikovat, použijte dezinfekční roztok nebo utěrky. Než klávesnici opět připojíte, zkontrolujte rozmístění a funkčnost všech kláves.

Prostředky pro čištění klávesnice

Jaké jsou způsoby a prostředky pro čištění klávesnic? Pro odstranění prachu z těžko dostupných míst dobře poslouží vyfoukání stlačeným vzduchem. Nečistoty a případné bakterie rychle odstraníte pomocí alkoholových utěrek. Ty jsou i dobrým prostředkem, jak vyčistit klávesnici na notebooku nebo způsobem, jak vyčistit iPhone.

Samozřejmě můžete použít i speciální čističe. U nich je nutno rozlišovat, zda jsou určeny na plasty nebo na displeje. Oblíbená je i hmota na čištění klávesnice. Tento sliz na čištění klávesnice však neodstraní nečistoty dokonale.

Vyčistěte i monitor a tiskárnu

Když už víte, jak vyčistit klávesnici u notebooku nebo počítače, nezapomínejte na čistotu u dalších pomocníků, především monitoru a tiskárny. Monitor čistěte jedině hadříkem, který nepoškrábe povrch. Monitor vypněte a lehce odstraňte prach. Vlhkým hadříkem pak otřete nečistoty. Postup můžete opakovat. Lze také použít speciální pěny pro čištění monitorů a displejů.

Pravidelnou péči si zaslouží i vaše tiskárna. Zde použijte štěteček, suchý hadřík a vlhký hadřík na nejodolnější nečistoty. Postupujte podle doporučení výrobce tiskárny, neodstraňujte kryty a ochranné prvky a vyhněte se agresivním čisticím prostředkům.


0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: