Přemýšleli jste někdy o tom, jak vlastně vznikají barvy při tisku obrázku nebo dokumentů, nebo jaké barvy jsou k tomu potřeba? Tiskárny pro nás každodenně produkují mnoho kvalitních tisků, ty by ale nebyly tak intenzivní, syté a barevné, kdyby používaly jen jednu barvu. Jak to teda je? Pojďme si to říct.
Základní barvy
To, že nám tiskárny nabízejí i několik tisíc různých odstínu barev, neznamená, že jich je uvnitř tolik. Přesněji jsou tam jen čtyři základní barvy , které se míchají a z toho vznikají konečné odstíny. Tyto barvy jsou:
- Azurová (C)
- Purpurová (M)
- Žlutá (Y)
- Černá (K)
Tyto slova pocházejí z angličtiny, proto vám možná jejich přiřazená písmena nedávají smysl. Z prvních písmen se tvoří slovo CMYK, tato kolekce čtyř barev se používá nejen při výrobě inkoustů a tonerů do tiskáren, ale také při vícebarevném polygrafickém tisku.
- První z nich Cyan, tedy azurová, je odstín modré, který připomíná spíše kombinaci šedé a modré barvy.
- Druhá je Magenta, tedy purpurová, zde se jedná o kombinaci intenzivní červené a modré.
- Třetí je Yellow, tedy žlutá, ta není příliš sytá, ale spíše tlumená.
- Poslední čtvrtou barvou je Black, tedy černá.
Teď vás asi napadá, proč místo prvního písmena u černé barvy není B. B bylo dříve vyhrazeno modré, ale jako klíčová (klíč=key) barva byla definována černá, a proto tedy písmeno K.
Každému výrobci, který prodává inkousty a tonery, se můžou barvy od sebe mírně lišit třeba stupněm sytosti.
4 základní barvy jsou u většiny tiskáren, ale u inkoustových tiskáren není výjimkou vyšší počet zásobníků s různými barvami (matně černa, foto černá, světle azurová, světle purpurová, světle žlutá, zelená nebo červená).
Jak vznikají ostatní barvy?
Díky zmíněným čtyřem barvám lze získat mnoho zajímavých barev. Jak se ale mezi sebou kombinují, aby nakonec dosáhly konkrétní barvy?
Barvy CMYK se navzájem kombinují ve vhodných poměrech, škála jejich slučování je od 0 % do 100 %. Díky míchání jednotlivých barev můžeme získat až několik tisíc různých barev!
Je třeba mít na paměti, že obrázek zobrazený na obrazovce počítače, tabletu nebo mobilního telefonu se může výrazně lišit od toho, který obdržíme na hotovém tisku. To je způsobeno tím, že počítač používá barvy známé jako RGB a tisky jsou připraveny v barvách CMYK. Obvykle to, co je v počítači, vypadá při tisku světlejší a méně syté.