Zapnuli jste tiskárnu a poslali dokumenty do tisku, ale nic se neděje, bliká červená kontrolka a na počítači vám vyskakují různé chybové hlášky? Jak už tomu tak bývá, tiskárna přestane fungovat zrovna ve chvíli, kdy ji nejvíc potřebujete. Přinášíme vám hitparádu 5 nejčastějších příčin nefunkčního nebo nekvalitního tisku. S některými si poradíte sami, jiné vyžadují zásah servisu.

1. Zaseknutý papír nebo jiný předmět v tiskárně

Jednou z častých příčin nefunkčního tisku je zaseknutý papír uvnitř tiskárny. Ve většině případů zvládnete tento problém vyřešit sami, ale jednejte s chladnou hlavou a bez použití hrubé síly. Vypněte tiskárnu, otevřete přední nebo zadní kryt a zaseknutý papír začněte pomalu a plynule vytahovat.

Podrobný návod na vytažení zaseklého papíru najdete v manuálu tiskárny, každé zařízení má postup trochu odlišný. Pokud do tiskárny zapadl jiný předmět, například kancelářská spona, problém může být závažnější. Ostrý předmět totiž často poškodí různé součástky včetně fólie zapékací jednotky.

2. Vadný toner nebo inkoustová náplň

Nefunguje tiskárna? Chyba nemusí být v samotném zařízení – může být vadný toner nebo inkoustová kazeta (zaschlá barva v tiskárně). V první řadě byste měli zkontrolovat, jestli nejsou náplně prázdné, v takovém případě musíte pořídit nové. Pokud kupujete levné alternativní tonery, může se stát, že nebudou po vložení do tiskárny fungovat. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, pořiďte buď originální tonery nebo kvalitní testované alternativní tonery, jako je oblíbená česká značka TOREX.

3. Poškození čidla otevření dvířek

Někdy se stane, že po výměně kazety nebo toneru tiskárna hlásí otevřená dvířka, i když tomu tak není. Někdy stačí tiskárnu vypnout a zapnout, eventuálně toner vyjmout a opět vložit. V horším případě dochází k poškození senzoru, který má za úkol uzavření dvířek kontrolovat. Nezbývá nic jiného, než navštívit servis a nechat si senzor vyměnit za nový. Nejedná se však o drahý díl, výměna se pohybuje v řádu stokorun.

4. Poškozená tisková hlava

Začíná jít do tuhého. Pokud používáte inkoustovou tiskárnu a kvalita výstupu se rapidně zhoršila, nebo zařízení netiskne vůbec, mohlo dojít k zanesení nebo poškození tiskové hlavy. Pokud inkoust zaschnul v tryskách, je třeba je vyčistit, a to buď přes software tiskárny, nebo mechanicky po vyjmutí ze zařízení. Při opakovaném používání tiskárny s téměř prázdnou náplní může dojít i ke spálení tiskové hlavy.

5. Vadná zapékací jednotka laserové tiskárny

Závažné vady se vyskytují jak u inkoustových, tak laserových tiskáren. Laserové tiskárny sice nemají tiskovou hlavu, která může zaschnout, zato mají zapékací jednotku, která se stará o fixaci tiskařského prášku. Pokud barva na papíře špatně drží a rozmazává se, buď je zapékací jednotka vadná, nebo není přizpůsobena pro zapečení konkrétního použitého prášku. K tomu dochází při používání nekvalitních alternativních tonerů. Opět tak apelujeme na používání originálních nebo ověřených tonerů TOREX.

Někdy stačí málo a nefunkční tiskárna bude za pár minut tisknout jako divá. Jindy je ale problém závažnější a vyžaduje zásah odborníka. Velký vliv na životnost tiskáren má zejména správný výběr inkoustových náplní a tonerů, tak jej nepodceňujte.

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: