Závady na laserových a inkoustových tiskárnách mohou mít mnoho příčin. Odstranění závady někdy zabere pár minut, jindy se neobejdete bez odborného servisního technika. Na řešení nejčastějších typů poruch jsme se podrobně zaměřili v několika předchozích článcích. Do komplikovanějších oprav se ale sami raději nepouštějte! Mohli byste ohrozit své zdraví a tiskárnu nenávratně poškodit.

Oprava závažnějších poruch tiskárny na vlastní pěst může lehce skončit neštěstím.

Pitvat se v útrobách tiskárny může být nebezpečné

Výměnu toneru či inkoustové kazety a vyčištění trysek nebo uvolnění zaseknutého papíru běžný uživatel tiskárny zvládne sám. Jiná situace však nastává v případě odstraňování závad v samotných útrobách tiskárny.

Oprava a výměna tiskové hlavy, zapékací jednotky nebo zobrazovacího válce zpravidla vyžaduje rozebrání tiskárny. Špatnou manipulací můžete poškodit důležité konstrukční prvky tiskárny umístěné pod vnitřními kryty.

Můžete dokonce ohrozit své zdraví. Hned po použití laserové tiskárny je její zapékací jednotka velmi horká a hrozí riziko popálení. Neodborná manipulace s elektrickými částmi tiskárny zase může vést k úrazu elektrickým proudem. Pokuste se proto vždy určit závažnost konkrétní poruchy. Pokud k jejímu odstranění potřebujete zasáhnout do „vnitřností” pod bezpečnostními kryty, obraťte se na autorizovaný servis.

Pozor na zaseklý papír

I obyčejná závada, jakou je zaseknutí papíru, může mít při neodborném a zbrklém zásahu obrovský dopad. Pokud dojde k zaseknutí papíru, postupujte podle našeho návodu. Papír nikdy nevytahujte extrémní silou nebo prudkými pohyby. Pokud dojde k jeho roztržení, mohou se jeho kousky dostat do vnitřních částí tiskárny. V takovém případě tiskárnu sami nedemontujte a obraťte se na servisního technika, který problém se zaseklým či zapadlým papírem vyřeší bez rizika závažnějšího poškození.

Ostré předměty tiskárnu nenávratně poškodí

Při řešení závad nikdy nepoužívejte ostré předměty. Zaseklý papír se nesnažte uvolnit pomocí nůžek, nože nebo jiných ostrých vychytávek. S velkou pravděpodobností byste poškodili folii na zapékací jednotce laserové tiskárny, jejíž výměna by se vám nepěkně prodražila. Do opravy tiskárny na vlastní pěst se nepouštějte ani v případě, kdy do ní zapadla kancelářská sponka. Neodborné snahy o její vytažení mohou vést k nevratnému poškození zapékací jednotky nebo samotného toneru.

Rozsypaný toner nikdy nevysávejte

Při výměně toneru může dojít k vysypání černého tiskařského prášku. Pokud se tak stane, pokuste se jej setřít suchou utěrkou. Výrobci tonerů varují, že v případě vysátí tiskařského prášku vysavačem hrozí riziko vznícení a vzniku požáru. Snažte se proto s novými či poloprázdnými tonery zacházet co nejopatrněji a nezasahujte do jejich krytů, abyste odstranění rozsypaného prášku nemuseli vůbec řešit.

Domácí doplňování náplní do tiskárny se nemusí vyplatit

Řada uživatelů se snaží snížit náklady na tisk a pouští se do vlastnoručního doplňování inkoustu či prášku do tonerů. Při neodborném domácím repasování přitom můžete vysypat prášek dovnitř tiskárny, případně do ní rozlít inkoust. Taková operace takřka vždy končí zničením celého zařízení. Pokud chcete na náplních opravdu ušetřit, pořiďte si cenově dostupné a kvalitní alternativní tonery, které vynikají precizní konstrukcí. Výměna takového toneru či inkoustové náplně je jednoduchá a rychlá a navíc nepřináší riziko poškození tiskárny.

Lehké závady na tiskárně zvládnete odstranit i sami, např zaschlou barvu v tiskárně, v případě závažnějších problémů se však obraťte na profesionály. Ve výsledku si ušetříte spoustu nervů a peněz, které byste jinak museli vynaložit do rozsáhlých oprav nebo pořízení nové tiskárny.

 

Pořiďte si kvalitní tonery TOREX

 

Zdroj obrázku: Depositphotos.com

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: