Napsat text na počítači, zmáčknout tlačítko a počkat na krásně vytištěné stránky. Je to snadné. Dříve tomu tak však ani zdaleka nebylo. Než se lidstvo dopracovalo k dnešním tiskárnám, trvalo to pěkně dlouho. Zjistěte více o cestě od knihtisku k moderním tiskařským strojům.


Takto vypadaly tiskařské dílny krátce po vynálezu knihtisku.

Začalo to knihtiskem

Víte, že knihtisk vznikl původně z vinařského stroje sloužícího k lisování hroznů? Je spojený s osobou svého vynálezce Johanna Guttenberga, který jej začal používat v německé Mohuči okolo let 1447 či 1448.

Knihtisk je způsob mechanické reprodukce textu či obrázků tiskem z výšky. Navzdory mnoha předchůdcům se právě Guttenbergův knihtisk rozšířil po celé Evropě a poté i ve světě. Vynález umožnil masovou produkci knih a způsobil informační explozi. Doposud se veškeré texty přepisovaly ručně, přenos informací tak trval v dnešním ohledu neskutečně dlouhou dobu.

Jak knihtisk fungoval

Princip knihtisku byl poměrně prostý. Tiskař nejprve musel vytvořit a sestavit text z písmen, která naskládal do dřevěné sazebnice. Ta určovala řádkování, odstup mezi písmeny a počítala i s mezerami na obrázky.

Na takto vytvořenou sazbu tiskař nanesl čerň, kterou pak lisovací stroj natlačil na připravený papír či pergamen. Guttenbergův postup se bez výraznějších inovací používal až do 18. století. I přes značné zrychlení oproti ručně přepisovaným textům tak byl tisk stále velmi zdlouhavým procesem.

Rotations-Buchdruckmaschine Aufriß.jpg
Jeden z prvních rotačních tiskařských strojů

K moderním strojům

S rozvojem gramotnosti a touhou po rychlém přenosu informací vznikla poptávka po inovacích doposud používaných tiskařských strojů. Podívejme se na ty klíčové:

- V 19. století Oscar Mergenthaler vymyslel sázecí stroj - tiskař tak písmena nesázel ručně, ale pomocí klávesnice

- Následují vynálezy psacího stroje, kamenotisku a dalších technik, které fungují na principu tisku z jedné plochy a ne pomocí vytlačování vsazených písmen.

- Ve druhé polovině 19. století se nastupuje rychlotisk na rotačních strojích

Všechny vynálezy měly jedinou ambici, a to zrychlit celý proces tisku. S nástupem počítačové techniky se prosazuje fotosazba a digitalizace tisku. I tiskárny 20. století, které si můžeme pamatovat i my, však mají bohatou historii.

Současné výzvy tiskařství

Už jste něco tiskli na 3D tiskárně? Současné stroje mají ohromný potenciál. V kanceláři však nejspíše využíváte tiskárnu laserovou. Zde se vyplatí pořádně popřemýšlet o vašich nákladech na tisk, respektive o tom, jak je snížit. Mimo jiné vám v tom výrazně pomůže používání kvalitních, avšak levných alternativních tonerů TOREX.

 

Zdroj fotografií: Wikimedia.org

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: