Pokud patříte mezi starší ročníky, na zvuk jehličkových tiskáren si jistě vzpomínáte. Pryč jsou doby, kdy se dokumenty tiskly znak po znaku a výběr fontů byl značně omezený. I když byla technologie jehličkového tisku pro standardní aplikace dávno překonaná, narazíme na ni i dnes. Pojďme zavzpomínat na dobu, kdy se rychlost tisku počítala na znaky, nahlédněme do historie jehličkových tiskáren.

Jehličkové tiskárny se běžně používaly ještě v průběhu 90. let.

První jehličková tiskárna vytiskla 30 znaků za vteřinu

I když se jehličkové tiskárny začaly vyvíjet už před 70. lety minulého století, za skutečného sériově vyráběného průkopníka se považuje tiskárna LA30. Na trh byla uvedena právě v roce 1970 a pocházela z dílny firmy Digital Equipment Corporation. K počítačům se připojovala přes sériové i paralelní rozhraní a pyšnila se úctyhodnou rychlostí tisku 30 znaků za vteřinu.

Během 80. let byly jehličkové tiskárny na vrcholu

Po prvním velkém úspěchu v oblasti jehličkového tisku se technologie posouvala rychlým krokem vpřed. Zmiňovaná společnost Digital Equipment Corporation brzy představila další modely LA36 a později LA120. Tato tiskárna zvládla tisknout až 120 znaků za vteřinu. Konkurence ale nezůstávala pozadu. Významným hráčem byla společnost Epson, která ke konci 70. let představila moderní devítijehličkovou tiskárnu.

Neméně významnou se stala tiskárna Centronics 101, která byla vyvíjena ve spolupráci s japonskou společností Brother. V 80. letech byla technologie na vrcholu, čemuž odpovídal i propracovaný software, možnost výběru z několika fontů či rychlost tisku. Neduhem tiskáren tohoto typu ale byla velká hlučnost, která byla daní za nadstandardní rychlost tisku.

Barevné jehličkové tiskárny se příliš neujaly

Výrobci jehličkových tiskáren přišli také s řešením barevného tisku, a to s využitím vícebarevných pásek. Při barevném tisku se vždy používala jiná část pásky. Konkrétní barvy se pak dosáhlo vícenásobným tiskem do stejného místa přes jinou barvu. Hlavní nevýhodou této technologie bylo, že ve výsledku často z některých barevných odstínů vyšla černá.

Kvůli nízké kvalitě se proto používaly spíše pro jednoduché ilustrace a nikdy se příliš nerozšířily. Od konce 80. let se na trhu začaly objevovat tiskárny inkoustové, kterým nemohly jehličkové z hlediska kvality tisku konkurovat. Výrobci jehličkových tiskáren se proto zaměřili zejména na neustálé zvyšování rychlosti tisku a kvalita výstupu šla stranou.

Jehličkové tiskárny dnes

Pásky do kancelářských jehličkových tiskáren seženete jen těžko, vytlačily je inkoustové náplně a tonery, jak originální, tak alternativní. Technologie jehličkového tisku se ale využívá i dnes. Setkáte se s ní u pokladen, bankomatů nebo terminálů. Vyniká totiž jednoduchostí, odolností, a především velmi nízkými náklady na tisk.

Od vzniku prvních jehličkových tiskáren uběhlo téměř 50 let a technologie má na trhu své místo i v dnešní době. Možná máte rádi nostalgii, ale v kanceláři nebo doma jistě používáte moderní laserovou či inkoustovou tiskárnu, v nichž se vždy vyplatí používat kvalitní značkové náplně.

 

Vyberte si kvalitní toner podle značky tiskárny!

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: