Samotný tisk většinou není nic moc složitého, důležitá je však příprava na něj. Není samozřejmostí, že to, co vidíte na obrazovce počítače, je naprosto shodné s tím, co vám vyjede z tiskárny.

Lišit se mohou barvy, měřítko, a dokonce se na okrajích mohou při využití nedostatečné spadávky vyskytnout bílé pruhy. Všechny tyto příklady jsou dozajista nežádoucí, a proto si přečtěte, jak se jim vyhnout.

RGB a CMYK

Musíte si uvědomit, že tiskárna a váš monitor fungují na základě jiných barevných modelů. Zatímco na vaší obrazovce vidíte barvy v RGB zobrazení, které funguje na principu míchání různě barevného světla, tiskárny téměř vždy pracují s modelem CMYK.

To znamená, že aby vznikla výsledná barva, jsou míchány základní pigmenty. Jestliže do tisku pošlete grafiku v barevném formátu RGB, je možné, že výsledné barvy se budou od těch na obrazovce lišit.

Vždy proto dávejte pozor, aby váš grafický program byl přepnut do tohoto módu.

Spadávka, rozlišení a grafické měřítko

Pokud nevíte, co slovo spadávka znamená, nic si z toho nedělejte, jelikož není příliš běžné. Znamená přesah grafiky za výsledný formát tisknutého papíru. Tento přesah je důležitý, jelikož někdy po ořezu nebo posunu může dojít k tomu, že se po stranách objeví bílé okraje.

Jedná se tedy o jakousi rezervu ve velikosti tisknuté plochy. Běžná hodnota spadávky se pohybuje mezi 3-5 milimetry. Se spadávkou také souvisí ořezové značky. Ty napovídají, v jakém místě (pokud vůbec) dojde k pozdějšímu ořezu.

Základní hodnotou rozlišení je DPI. To udává množství obrazových bodů na jeden palec. Čím vyšší DPI, tím lepší rozlišení. Pro kvalitní tisk, by měla být hodnota DPI minimálně 250, ideálně 300.

Důležité je také měřítko. Pokud tisknete malé formáty, jistě budete schopni vytvořit měřítko 1:1, jestliže je vaším cílem ovšem velkoformátový tisk, budete muset měřítko mírně upravit.

Formáty větší velikosti na domácí tiskárně nevytisknete a budete se muset tedy obrátit na profesionální tiskárnu. S tou se poté můžete dohodnout, v jakém měřítku grafiku dodáte.

Základním předpokladem pro precizní tiskové výstupy je vždy použití kvalitních originálních náplní do tiskáren HP a dalších výrobců či ověřených tonerů.

Některé tiskárny má šablony pro nejčastější formáty. Pokud tisknete vizitku , leták nebo plakát požádejte o šablonu.

V jakém formátu soubor poslat a slučování PDF

Váš výtvor vždy ukládejte ve formátu PDF, neboli použijte „tisk do souboru“. Vytvoříte tak dokument, který se před tiskem už nemusí nijak upravovat.

Jestliže máte více dokumentů, využijte sloučení PDF. Tato funkce je většinou zastoupena přímo v prohlížeči PDF dokumentů. Pokud ne, můžete využít některé z mnoha online aplikací, které slouží k tomuto účelu PDF sloučení.

V případě, že chcete dokumenty, kterých je více, poslat do tiskárny. Vždy je „zazipujte“ do jednoho souboru. Toho docílíte tak, že dané soubory v počítači označíte, klepnete pravým tlačítkem a z nabídky vyberete archivovat/zabalit/zazipovat. Takto ulehčíte zaměstnancům tiskárny práci a zároveň snížíte riziko, že se některý soubor ztratí, nebo jej zapomenete nahrát.

Pro profesionální přístroje se obvykle používají originální tonery. Pro domácí a kancelářské tiskárny jsou vhodné i ověřené alternativní tonery do tiskáren. Ty se pro profesionální zařízení vyrábí ve velmi omezené míře. Náklady na tisk doma tak snížíte velmi snadno.

 

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: