Je všeobecně známým faktem, že většina lidí nemá Comic Sans zrovna v lásce. Dokonce se najde celá řada lidí, kteří tento font doslova nenávidí. Někteří z nich se dokonce zasazují i o jeho zákaz. Co vedlo k tomu, že několik neškodných písmenek začalo hýbat žlučí tolika lidem? Rozhodně se to nestalo ze dne na den.

Font z divokých 90. let

Vincent Connare, otec tohoto fontu, předpokládal využití Comic Sansu pouze pro zobrazení na obrazovkách, ne na tištěných dokumentech. Už od svého uvedení v roce 1994 ale Comic Sans začalo velké množství lidí používat pro tvorbu informačních tabulí nebo vyvěšovaných oznámení.

Postupně se tak z Comic Sansu stalo něco na způsob kamarádského, neformálního a rádoby pozitivního fontu, který si oblíbili jak školáci při tvorbě slohovek, tak i nejedna firma, snažící se o uvolněnější image. Proto byl na sklonku 90. let a začátku nového milénia Comic Sans takřka všude.

Za popularitou Comic Sansu tedy stál především neformální a uvolněný dojem, kterým působí. Ten vynikne o to víc, pokud jej srovnáme s tradičními druhy písma jako je Times New Roman nebo Arial. Proto se skvěle hodí pro narozeninová přání, pozvánky nebo školní prezentace. Zamilovaly si jej ale také restaurace, které v něm tiskly svoje jídelní lístky nebo různé dobročinné spolky, které jej používaly v pozvánkách. Svoji roli jistě sehrálo i masivní rozšíření laserových tiskáren a levných alternativních tonerů, čímž došlo k výraznému zlevnění tiskových nákladů. Nakonec tedy Comic Sans používali prakticky všichni.

Na oblibě mu přidal ještě jeden zajímavý fakt – jedná se o jeden z nejpřívětivějších fontů pro dyslektiky. Proto si jej oblíbili i jinak značně konzervativní učitelé.


Do formální komunikace font Comic Sans nepatří.

Nadužívání fontům škodí

Právě zde ale nastal problém. Z původně úzce zaměřeného druhu písma se stal masově rozšířený font, mnohdy používaný ve zcela nevhodném kontextu. Životopis napsaný v tomto fontu na první pohled působí značně prostoduchým dojmem. Jaké pocity by pak vzbudilo parte v Comic Sansu asi není třeba dál rozvádět.

A tak přestože je pro grafiky i typografy Comic Sans synonymem antikrista, je v tom font samotný nevinně. Byl zamýšlen jako jednoduchý, zábavný font pro neformální komunikaci. Navíc, jak jsme již uvedli výše, nebyl primárně určen k tisku. Proto se mu při tisku pokud možno vyhněte a šetřete si toner na lepší příležitosti. Na vině tedy není tvar písmenek, ale jako obvykle lidé, kterým chybí soudnost.

 

Zdroj foto: Wikimedia.org

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: