Možná si právě říkáte, proč by někdo chtěl skenovat fotografie, když se dnes fotí na mobily či digitální fotoaparáty. Důvod je prostý – nebylo tomu tak vždy. A když nyní zajedete k prarodičům, jistě u nich objevíte fotoalba plná fotek. A některé z nich budete chtít mít, ale prarodiče se jich nebudou chtít vzdát – jiné totiž nemají. A v tu chvíli začnete zjišťovat, jak správně naskenovat fotografie tak, abyste se je uchovali či vyvolali.
Skenování fotografií
Skenování fotek lze provést několika způsoby – můžete udělat scan do mobilu nebo použít scanner na běžné tiskárně. Multifunkční tiskárny jsou v dnešní době již cenově dostupné a je velmi praktické, aby vaše tiskárna kromě tisku zvládla i zmíněný sken.
V rámci multifunkční tiskárny provedete scan jednoduše pomocí programu na skenování. Zde si dejte pozor na to, abyste jako oblast skenování označili jen fotografii. Pokud tak neučiníte, naskenujete stránku A4, jejíž součástí bude fotografie a zbytek černá nebo bílá plocha. Takovou fotografii pak nemůžete nechat vyvolat ani vytisknout. Pokud si budete chtít naskenované fotky tisknout doma nezapomeňte na fotopapír a také kvalitní náplň do tiskárny.
Pro skenování fotek do mobilu vám poslouží aplikace, které jsou volně ke stažení na Google Play (PhotoScan aj.). Zde již pak průběh skenování záleží na konkrétní aplikaci. Vždy se řiďte pokyny, které daná aplikace vydává. Nemusíte se toho obávat, tyto aplikace bývají velmi intuitivní a jednoduché. Výhodou těchto aplikací je, že můžete naskenovat fotografii rychle a kdekoliv. Nevýhodou pak bývá horší kvalita oproti scanu přes scanner.
Skenování starých fotografií
Specifikum starých fotografií je takové, že bývají dost často ohnuté a zaprášené. Prvotně tedy fotky narovnejte a zbavte nečistot. Mějte na mysli, že starší fotografie se tiskly jinak a jakýkoliv zásah z vaší strany je může nenávratně poškodit. Nepoužívejte tedy rozhodně vlhké hadříky ani nehty. Pokud je na fotografiích špína, která nejde odstranit štětečkem či suchým hadříkem, raději ji tam nechte nebo se obraťte na profesionála.
To samé platí u slepených fotek – rozhodně je neodtrhávejte silou. Poté již skenujete jako běžné fotografie. Skenování starých fotografií už vyžaduje abyste zvládali základní úkony v úpravě fotek, protože bude třeba některé zesvětlit, ztmavit či vyretušovat.
Skenování diapozitivů a negativů
Některé tiskárny jsou na scan negativů a diapozitivů připravené. Toto se dozvíte v návodu konkrétní tiskárny. Tiskárny, které tento sken zvládnou, mají okénko, které se většinou nachází pod krytem, který musíte vyjmout. Okénko nejdříve otřete hadříkem, poté otevřete kryt držáku a zasunete, co chcete skenovat. A pak již skenujete do počítače. Zde by již vaše schopnosti na úpravu fotek měly být více než základní, pokud chcete docílit perfektního výsledku.
Tuto funkci však nemají všechny tiskárny a pokud to ta vaše neumí, máte 2 možnosti. Buď vyhledáte specializovanou prodejnu pro práci s fotografiemi a za sken si zaplatíte nebo si pořídíte skener diapozitivů (najdete jej také pod názvem skener negativů či skener na kinofilm). Jsou to speciální skenery určené pro skenování diapozitivů a mají speciálně vybavené držáky, do kterých poté jednotlivá políčka umístíte a naskenujete.
O fotky je třeba pečovat a správně je uchovávat. I tak se někdy stane, že se nedopatřením zničí. Jak jste se mohli dočíst, scan fotografií není nic složitého a máte jistotu, že se vaše vzpomínky nikdy neztratí nadobro.
Přečtěte si i další články: