Základní trojici tiskáren tvoří tiskárny jehličkové, laserové a inkoustové. Článek však pojednává nejen o nich, ale i o dalších typech.

Jehličková tiskárna

Nejstarším typem jsou tiskárny jehličkové. Ty se v mnoha rysech podobají klasickému psacímu stroji. Znaky textu jsou skládány z bodů tiskové hlavy. Papír v nich prochází pod válcem, před válcem se nachází barvicí páska a před ní je tisková hlava s různým počtem jehliček, které na papír obtiskují písmena. Jehliček je v tiskové hlavě nejčastěji 24, ale existují i tiskárny 9jehličkové nebo 7jehličkové. Větší počet jehliček znamená kvalitnější tisk.

V dnešní době se již s tímto typem tiskárny téměř nesetkáme, zejména kvůli její nízké kvalitě tisku (Zdroj: Porovnávací test a recenze nejlepších tiskáren). Rušivý může být i poměrně hlasitý zvuk a nevýhodou je i nízká rychlost tisku v grafickém režimu. Využití tedy najdou pouze v situacích, kdy nezáleží na kvalitě tisku a jde o pouhý text, například při tisku účetních sestav.

Jehličková tiskárna se dnes používá na místech, kde není potřeba vysoká kvalita tisku, například na některých pokladnách.

Inkoustová tiskárna

Inkoustová neboli trysková tiskárna je nejrozšířenějším typem tiskárny. Tisk probíhá za pomoci speciální tiskové hlavy, která vystřikuje z mikroskopických trysek inkoust na papír.

Inkoustové tiskárny se vyznačují dobrou kvalitou tisku a relativně nízkou cenou. Kvalita tisku je samozřejmě závislá i na použitém papíru. Jsou vhodné pro tisk jak textových, tak grafických dokumentů či fotografií.

Inkoustová tiskárna využívá speciální tiskovou hlavu, která přenáší inkoust na papír pomocí mikroskopických trysek.

Laserová tiskárna

Princip fungování laserové tiskárny je relativně složitý. Vodivý selenový válec uvnitř tiskárny reaguje na osvit a mění svůj elektrický odpor. Prostřednictvím laseru je na něj vypalován obraz. V místech zasažení laserovým paprskem ztratí válec náboj a při styku s tonerem dojde k jeho obarvení na místech, která byla laserem zasažena. Tato barva se následně přenese na papír, který ještě projde zažehlovacím válcem, který na něj prášek vypálí.

Výhodou laserových tiskáren je kvalitní a rychlý tisk. Při používání alternativních tonerových kazet, navíc ušetříte i významné procento tiskových nákladů.

LED tiskárny

LED tiskárny fungují na podobném principu jako tiskárny laserové a často se také mezi laserové tiskárny zařazují. LED tiskárny se totiž od laserových liší pouze způsobem ozařování válce. Obraz je vykreslován na selenový válec řadou LED diod a otáčející se válec je v tomto případě osvětlován po řádcích. I v případě LED tiskáren je hlavní výhodou kvalitní tisk.

Termosublimační tiskárny

Ačkoliv se termotiskárnám v domácnostech příliš nedaří, setkáváme se s nimi velmi často. Své místo si totiž našly na pokladnách a prodejních terminálech.

Termotiskárny můžeme rozdělit do dvou skupin:

  • Přímý termotisk – jedná se o tisk na tepelně citlivý papír, který projetím pod tepelnou tiskovou hlavou zčerná. Zvládne tedy pouze černobílý tisk.

  • Termotransferový tisk – u tohoto druhu tisku je využívána termotransferová barvící páska, která dokáže obarvit velké množství materiálů, tedy i klasický xeroxový papír nebo polyester. Zde se již otevírají možnosti barevného tisku.

Hlavní výhodou jsou nulové investice za toner nebo inkoust, nevýhodou je snížená trvanlivost tisknutého textu a nutnost použití speciálního papíru.

Multifunkční tiskárna

Multifunkční tiskové zařízení sice nepatří do základního dělení tiskáren, ale je vhodné je zmínit. Jedná se o zařízení, které umožňuje tisk, skenování a kopírování. Moderní multifunkční tiskárna funguje jako univerzální tiskárna, fototiskárna, kopírka, skener, fax či jako čtečka paměťových karet. Nejrozšířenějším typem je inkoustová multifunkční tiskárna.

Potřebujete pomoci s výběrem toneru? Kontaktujte nás, se vším vám rádi poradíme.

Zdroj obrázků: Depositphotos.com, Pixabay.com

 

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: